• هدر
  • شعار شهردار تهران
 

 

سید نجم الدین محمدی
مدیرعامل سازمان

 

 
آنلاین17
بازدید امروز77
بازدید دیروز248
بازدید این ماه325
بازدید کل196183
 
  • پیوند ها

ثبت اطلاعات 12هزار کارگر ساختمانی در سامانه شهرداری تهران

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی سامانه کارگران ساختمانی در سطح مناطق 22 گانه گفت: براساس آمار نهادهای ذیربط 28 هزار کارگر فصلی و ساختمانی در شهر تهران فعالیت می کنند که از این تعداد اطلاعات 12 هزار کارگر ساختمانی در سامانه شهرداری تهران ثبت شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران و به نقل از خبرگزاری ایرنا ، رضا قدیمی مدیر عامل این سازمان ، حضور و تجمع کارگران ساختمانی برای یافتن کار در بعضی از خیابان ها، چهارراه ها و میادین شهر در فصول مختلف سال را باعث ایجاد مشکلات و آسیب های اجتماعی در سطح شهر تهران دانست و افزود:در این اقدام شان اجتماعی کارگران رعایت نشده و مهارت نداشتن برخی از آنان مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می کند.
وی با اشاره به اینکه سال 87 شورای اسلامی شهر تهران، مصوبه ای را در رابطه با ساماندهی کارگران ساختمانی تصویب کرد، گفت: براساس این مصوبه، شهرداری تهران ملزم به ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی از سطح شهر شد و سامانه کارگران ساختمانی را راه اندازی کرد.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: طی بازدیدهای عوامل این نهاد از پاتوق های کارگران در سطح شهر، ضمن معرفی طرح به کارگران، آنان را به سوی سامانه های کارگران ساختمانی هدایت می کنند تا با تکمیل پرونده از خدمات این سامانه ها بهره مند شوند.
قدیمی گفت: براساس اطلاعات گردآوری شده، با هماهنگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای تایید صلاحیت حرفه ای کارگران، ارتقای مهارت آنان و دریافت کارت مهارت، اقدامات لازم انجام شده و این افراد بعد از دریافت کارت مهارت می توانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند.
وی، برگزاری دوره های HSE(ایمنی و بهداشت محیط زیست) را از دیگر ویژگی های سامانه کارگران ساختمانی عنوان و اظهار کرد: متاسفانه 50درصد حوادث حین کار برای کارگران ساختمانی اتفاق می افتد و شهرداری تهران برای کاهش این آسیب ها و حوادث علاوه بر ارائه وسایل ایمنی و لباس کار مناسب به کارگران ساختمانی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دوره های HSE را به صورت رایگان برای آنان برگزار می کند.
قدیمی، حمایت از خانواده کارگران ساختمانی و رسیدگی به مشکلات و موضوعات کارگران از کارافتاده را از دیگر اهداف طرح سامانه کارگران ساختمانی عنوان کرد.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه جامعه هدف طرح ساماندهی کارگران ساختمانی، کارگران ساکن شهر تهران است، افزود: کارگران اتباع خارجی که تمامی مجوزهای قانونی را داشته باشند نیز در این طرح ساماندهی خواهند شد.
وی گفت: برای کاهش مهاجرت به شهر تهران، در صورت مراجعه کارگران فصلی و مهاجر از سایر شهرهای کشور به تهران طی هماهنگی انجام شده با اتحادیه کارگران ساختمانی کشور، این افراد به شهرها و استان های خود ارجاع داده می شوند.
قدیمی افزود: سامانه کارگران ساختمانی با زیرساخت های لازم در فضای 200 متری در مناطق 5، 7، 8، 11 و 21 با امکانات خدماتی و رفاهی راه اندازی شده و شهروندان طی تماس با این سامانه ها می توانند از خدمات این کارگران بهره مند شوند، همچنین تا پایان سال 8 سامانه کارگران ساختمانی دیگر نیز در شهر تهران راه اندازی می شود.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، تسهیل گری اشتغال کارگران را از دیگر اهداف طرح سامانه کارگران ساختمانی عنوان کرد و گفت: برای این امر، سامانه تلفنی درخواست خدمات ساختمانی به شماره 42322، راه اندازی شده که شهروندان می توانند با توجه به نیاز خود در حوزه های 16 گانه صنعت ساختمان همچون بنایی، نقاشی، لوله کشی با این سامانه تماس گرفته و کارگران براساس بانک اطلاعاتی موجود، با حکم کار شامل مشخصات کامل، کد ملی، شماره تماس و نوع مهارت، اعزام می شوند و در صورت ایجاد مشکل، موضوع قابل پیگیری است.
وی با اشاره به تقسیم بندی شهر تهران به پنج پهنه شمال، جنوب، شرق، غرب، مرکز افزود: با توجه به اینکه سامانه کارگران ساختمانی منطقه 11 تهران در پهنه مرکز آماده ارائه خدمات به صورت کامل به شهروندان است، طرح سامانه کارگران ساختمانی ابتدا به صورت پایلوت در این منطقه اجرا شد.
قدیمی، ایجاد پنجره واحد برای حمایت و حفظ شان کارگران ساختمانی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سازمان تامین اجتماعی، پلیس پیشگیری تهران بزرگ و اتحادیه کارگران ساختمانی را از دیگر اقدامات سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: برای اشتغال کارگران ساختمانی در پروژه های عمرانی شهرداری تهران با هماهنگی درون سازمانی و طی بخش نامه ای که از سوی سازمان فضای سبز به مناطق و سازمان بهشت زهرا(س) ابلاغ شده، پیمانکاران ملزم خواهند شد که بخشی از نیروهای خود را از کارگران سامانه تامین کنند.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از راه اندازی نخستین آموزشگاه تخصصی صنعت ساختمان با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای در منطقه 5 تهران خبر داد و افزود: در این آموزشگاه، کارگران به صورت رایگان در دوره های آموزشی و آزمون ها شرکت می کنند و تنها هزینه صدور کارت را به سازمان فنی و حرفه ای پرداخت می کنند.