• هدر
  • شعار شهردار تهران
 

 

سید نجم الدین محمدی
مدیرعامل سازمان

 

 
آنلاین5
بازدید امروز208
بازدید دیروز116
بازدید این ماه4509
بازدید کل200286
 
  • پیوند ها

شمیم مهربانی در محله های پایتخت

مهرماه امسال، شمیم مهربانی در محله های مختلف شهر تهران پیچید تا در حرکتی با مشارکت گسترده شهروندان نیکوکار، مهربانی مهر بیش از همیشه خنده را بر لبهای خانواده ها و کودکان نیازمند بنشاند.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران ، طرح «استقبال از مهر» امسال نیز همچون سالهای گذشته توسط خانه های خدمات اجتماعی مناطق 22 گانه پایتخت اجرا شد. طرحی که حالا به مدد سامانه «حامی» کار شناسایی و تحت پوشش قرار دادن خانواده ها و دانش آموزان نیازمند را سریع تر و دقیق تر از قبل انجام می دهد.

رضا قدیمی مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران در این باره می گوید:«مهر که از راه می رسد، برای خیلی ها ماه مهربانی و شور است. به ویژه برای خانواده هایی که فرزندان دانش آموز دارند و با فرارسیدن آغاز سال تحصیلی جدید، با هزار  امید، آرزو و دلخوشی، برای بهار تعلیم و تربیت، خود را آماده می کنند و با لبهای خندان، از پاییز هزاررنگ و زیبا استقبال می کنند. این اما، یک روی سکه است و مهر، برای بعضی از همشهریانمان، نشانه مهربانی نیست. خانواده های کم برخوردار و نیازمند پایتخت که با زحمت فراوان، کار می کنند به امید فراهم کردن لقمه ای نان، با آغاز مهر، نگران تامین هزینه های فرزندان دانش آموزشان هستند. کودکانی که طبق اساسی ترین قانون ها نیز باید حق زندگی، تحصیل و لذت بردن از زندگی را داشته باشند.»

قدیمی می گوید:«آنان حق دارند مثل بقیه کودکان، کودکی کنند و شادی روزهای آغاز تحصیل را با خانواده هایشان جشن بگیرند. اما وضعیت مالی و اقتصادی خانواده، توان این کودکی کردن را از آنان گرفته است و عرق شرم پیشانی پدرانشان، تلنگری بزرگ به همه است تا یادشان نرود مهر مهربان، برای همه باید معنای آرامش و شادی و نشاط داشته باشد.»

بر همین اساس و به گفته مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران ، در  طرحی که از هفته های پایانی تابستان امسال آغاز شد، خانه های خدمات اجتماعی شهرداری تهران در مناطق 22 گانه، با همکاری شهروندان نیکوکار و تشکل های مردم نهاد، حرکت گسترده ای را برای تامین نیازهای اصلی دانش آموزان نیازمند و خانواده هایشان  آغاز کردند. خانواده هایی که در طول سال، توسط خانه های خدمات اجتماعی و در قالب سامانه «حامی» شناسایی شده اند و مددکاران این خانه ها به مناسبت های مختلف، آنان را تحت پوشش برنامه های حمایتی خود قرار می دهند.

اما این، همه فعالیت های طرح استقبال از مهر در سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران نبود. از جمله حمایت های دیگر خانه های خدمات اجتماعی محله های 354 گانه شهر تهران توزیع بن های خرید پوشاک و لوازم التحریر توسط خانه های خدمات اجتماعی مناطق مختلف بود. پرداخت کمک هزینه های تحصیلی به خانواده های نیازمند توسط نیکوکاران و تشکل های خیریه و هیات امنای مساجد مختلف شهر تهران، اهدای سبدهای کالا به خانواده های نیازمند شناسایی شده، تأمین کلیه هزینه های تحصیل خانواده های نیازمند در چند منطقه از شهر تهران توسط شهروندان نیکوکار، تامین و اهدای پوشاک مناسب دانش اموزان کم برخوردار  و خرید روپوش و یونیفرم مدارس برای آنان و نیز برنامه های جنبی دیگری همچون جشن آغاز سال تحصیلی ، جشن «ماه مهربانی»، برگزاری کارگاه های مهارت حل مساله ونه گفتن برای دانش آموزان پایه دهم و برگزاری مسابقه های فرهنگی- ورزشی میان دانش آموزان نیازمند حمایت و نیز خانواده های آنان هم از جمله طرح هایی بود که «مهر96» و سال تحصیلی جدید را در پایتخت، دوست داشتنی تر و گرم تر از همیشه کرد.

به این ترتیب، مهر 96 برای پایتخت نشینان به یادماندنی تر از همیشه شد. چرا که با مشارکت و تلاش و همیاری آنان، لبخند رضایت روی لبان و بر چهره معصوم کودکان کم برخوردار و نیازمند تهرانی نشست و آنان نیز گرمای لذت بخش ماه مهربان را چشیدند و تلاش همکاران محترم ما در خانه های خدمات اجتماعی، شکوفه هایی بود که در ابتدای خزان امسال، روی تن شهر گل کرد.