• هدر
  • شعار شهردار تهران
 

 

سید نجم الدین محمدی
مدیرعامل سازمان

 

 
آنلاین19
بازدید امروز93
بازدید دیروز248
بازدید این ماه341
بازدید کل196199
 
  • پیوند ها

طرح بهاران

مقدمه :

یکی از مهمترین چالش ها و مشکلات نظام مقدس جمهوری اسلامی، موضوع شیوع و گسترش انواع آسیب های اجتماعی و بزهکاری ها در جامعه بخصوص در شهر و به ویژه در کلان شهرهاست . آسیب های اجتماعی به هر دلیلی که در جامعه ایجاد شده باشند خود منشأ پیامدها و نتایج ناگوار فردی، خانوادگی و جمعی و اختلال در کارکردهای یک جامعه سالم می باشند. برای پیشگیری، کاهش و  مقابله با آسیب های اجتماعی در انواع مختلف آن لازم است مجموعه از تدابیر و تمهیدات فرهنگی، اجتماعی، روانی، اقتصادی، پیشگیرانه، درمانی، آموزشی و رفاهی در سه سطح (خرد، میانی و کلان) آن از سوی نهادها و دستگاه های مسؤول صورت گیرد.

کلان شهر تهران امروز با گسترش انواع آسیب های اجتماعی مواجه بوده و لازم است عزمی جدی‌تر و برنامه هایی مؤثر تر از طریق ارتقا، تعامل، هماهنگی و همکاری دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی همراه با مشارکت ها و شراکت نهادهای مردمی داوطلبانه، تشکل ها و سمن ها و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت بخش خصوصی اتخاذ و اجرا گردد.

شهرداری تهران در طول سالیان گذشته اگرچه همواره اقدامات خوب حمایتی، امدادی، پیشگیرانه و مقابله ای را در حوزه آسیب های اجتماعی با مشارکت و همکاری سایر نهادها و دستگاه‌ها به عمل آورده است اما در سال جاری با اولویت و تمرکز ویژه و با اجرای طرح انضباط شهری مجموعه ای از اقدامات کالبدی سخت افزاری و نرم افزاری را در جهت کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت منطقه 12 و همچنین با اولویت رسیدگی به وضعیت معتادین، کارتن خواب ها، کودکان کار و ... اقدام نموده است.

اکنون مقرر شده است در کنار اقدامات مقابله ای، درمانی از طریق ایجاد و فعال کردن مراکزی تحت عنوان بهاران در مناطق 22 گانه به موضوع توانمندسازی ، آموزش ، حرفه آموزی ، مهارت آموزی و در نهایت بازگشت معتادین و آسیب دیدگان اجتماعی به چرخه زندگی سالم ، اجتماعی و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و رفاهی از طریق اصلاح رفتار گام های ابتدایی خود و سایر دستگاه ها در راستای جمع آوری، غربال گری و درمان معتادین و آسیب دیدگان اجتماعی را تکمیل نماید.

بدیهی است که در ایجاد و بهره برداری مجتمع های بهاران لازم است ضمن استفاده از تجربیات و دستاوردهای مثبت سایر ملل در این زمینه، با توجه به شرایط فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و ارزش های هنجاری حاکم بر جامعه ایران و همچنین اقتضائات کلان شهر تهران بومی سازی و متناسب سازی لازم صورت گیرد.

از آن جایی که تجربه ایجاد مجتمع های بهاران در عین حال تجربه و الگویی جدید می باشد لازم است فرایند کار، ماهیت و ساختار و ابعاد این کار، اهداف، انتظارات و همچنین شیوه های متدهای اجرایی کار در مجتمع های بهاران در قالب سندی منسجم و هدفمند و قابل عرضه و دفاع، تدوین، تنظیم و به  تأیید برسد تا مبنای روشن و مشخص و مکتوب برای اقدامات اجرایی مناطق 22 گانه و احتمالا بهره برداری سایر شهرها از این تجربه وجود داشته باشد و از اقدامات سلیقه ای و باری به هر جهت در این حوزه حتی الامکان پرهیز گردد.

بر این اساس و با عنایت به وظایف، اختیارات قانونی شهرداری تهران و همچنین انتظارات و مباحث طرح شده در جلسات راهبردی مدیریتی کلان شهر اخیر در موضوع آسیب های اجتماعی، سند راهبردی در ایجاد و بهره برداری مجتمع های بهاران در مناطق 22 گانه شهر تهران حاوی اهداف، انتظارات، مستندات قانونی، شیوه ها و ارائه خدمات، فرآیندها و شرح فرآیند کار به شرحی که در ذیل خواهد آمد، تدوین، تصویب و ابلاغ می گردد و متناسب با چهارچوب این سند و بر اساس شیوه نامه های اجرایی که متعاقبا ارائه خواهد شد اقدامات اجرایی مناطق 22 گانه در این خصوص قاعده مند و منسجم می گردد.

 

آنچه که باید در مورد مجتمع های کارآموزی و کارآفرینی بهاران " طرح بهاران " بدانید :

دانلود فایل آیین نامه و راهنمای اجرایی مرکز بهاران

دانلود فایل هویت بصری سازمان

دانلود فایل راهنما و دستورالعمل تاسیس و اجرا

دانلود فایل طرح آینه